Seriale animowane dla dzieci cieszą się od lat dużym zainteresowaniem. Nic zatem dziwnego, iż część z nich zdążyła obrosnąć mianem kultowych i zdobyć popularność na całym świecie lub części Europy. Na terenie naszego kraju jedną z produkcji, która zawładnęła sercami najmłodszych na długie lata była Pszczółka Maja. Bajka ta, powstała w 1975 roku, ale wciąż wywołuje spore emocje. Prosta kreska oraz przystępna forma nie odrzucają i pozwalają cieszyć się animacją.

Zagraniczna produkcja

Co interesujące, wbrew pozorom, Pszczółka Maja jest serialem animowanym, który nie powstał w Polsce. Popularny dubbing postaci w niej występujących oraz zakorzenienie się produkcji w naszej kulturze i tradycji mogło być mylące. Niemniej jednak fakt jest taki, iż bajka ta jest koprodukcją japońsko-niemiecko-austriacką. W oryginalnej wersji Pszczółki Mai powstały 2 sezony, które łącznie liczyły sobie 52 odcinki. U nas serial ten stanowił podstawowy fundament codziennej dobranocki w telewizji publicznej. Przygody Mai śledziły dzieci w większości polskich domów, a przy okazji i ich rodzice. Co istotne, cały koncept został oparty na książce o tym samym tytule, co serial animowany, napisanej przez niemieckiego pisarza. Ta wydana została po raz pierwszy w 1912 roku, toteż można powiedzieć, iż wymyślona przez autora postać oraz całe uniwersum liczy sobie już przeszło 100 lat.

Ogromne zainteresowanie na całym świecie

Pszczółka Maja szybko zdobyła przychylność najmłodszych widzów, ale i recenzentów. Coraz więcej europejskich stacji zaczęło wykupywać prawa do produkcji i emitować ją na swoich kanałach telewizyjnych. Bajka zaczęła stawać się synonimem serialu dla dzieci, który przemyca w sobie w sposób przystępny i delikatny najważniejsze wartości. Jednym z najbardziej znanych elementów Pszczółki Mai jest przewodni motyw muzyczny skomponowany przez czeskiego kompozytora. W Polsce, za rodzimą wersję językową tego przeboju odpowiadał Zbigniew Wodecki, który do dzisiaj kojarzony wciąż jest z tą właśnie piosenką. Oprócz wartościowych treści w bajce znajdziemy wiele informacji na temat świata przyrody i tego jak ten funkcjonuje. W 2012 roku powstała nowa wersja historii oparta na oryginale, jednak i ukazująca wiele nowych zdarzeń. Tym razem, odświeżona Pszczółka Maja ujrzała światło dzienne dzięki współpracy niemieckiej telewizji z francuską.

Pszczółka Maja to:

– bajka dedykowana najmłodszym

– marka, wokół której powstało wiele dedykowanych produktów (takich jak: książki, komiksy, gry, zabawki oraz kolorowanki i inne)

– prosta kreska i przystępna, nieskomplikowana treść

– wyraziści i wzbudzający sympatię bohaterowie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *